Jak udekorować wielkanocny stół?

Jak ma wyglądać wielkanocny stół? Według tradycji powinien być nakryty białym obrusem udekorowanym bukszpanem. Nie można zapomnieć również o okolicznościowej dekoracji czyli baranku z czerwoną chorągiewką, który powinien spoczywać na „łące“ z rzeżuchy lub młodych pędów owsa. We flakonie powinny się znajdować bazie ze srebrnymi kotkami oraz pierwsze wiosenne kwiaty i zielone gałązki. Obowiązkowym elementem jest koszyczek lub talerz z pisankami. Pobłogosławione pokarmy powinny być wyłożone na talerze, aby każdy mógł ich skosztować. Obecność pokarmów nie ogranicza się jedynie do święconki. Obok niej stawiamy na stole wszystko co przygotowaliśmy do spożycia.
Na osobnym talerzu powinny znajdować się pokrojone na ćwiartki oraz posypane solą i pieprzem jajka, którymi dzielą się uczestnicy śniadania podczas składania życzeń.

Tak mówi tradycja. Dawniej faktycznie w taki, a nie inny sposób zastawiano stół do wielkanocnego śniadania. Wszystko jednak się zmienia, więc i dekoracja stołu musiała ulec modyfikacji. Teraz jego dekoracja jest uzależniona od indywidualnych gustów osób, które ją tworzą. Niezmienne pozostają jedynie takie elementy jak zastawa czy talerz z jajkami. Biały obrus jest zastępowany przez materiały o żywszych kolorach, na przykład zielonym czy żółtym. Miejsce bazi często jest zajmowane przez coraz to bardziej wyszukane stroiki. Oczywiście pewne rzeczy nie mogły się zmienić, dlatego też na stole nie może zabraknąć świątecznych wypieków, czyli bab, mazurków i serników. Oczywiście w dzisiejszych czasach dla ludzi ważniejsze jest spotkanie się przy stole, a nie to co się na nim znajduje. Dawniej ludzi nie było stać na wiele rzeczy, dlatego świąteczne potrawy były istnymi rarytasami. Dzisiaj możemy sobie pozwolić na ich kupno właściwie w każdej chwili. Dlatego też stoły nie są tak suto zastawiane.

Jak już wspomniałam dekoracja wielkanocnego stołu jest uzależniona od indywidualnych ludzkich gustów. Nie ma jednego określonego wzorca. Przecież w świętach nie jest najważniejszy piękny wystrój. Nie można bowiem zapominać, że Wielkanoc jest pamiątka śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa a nie spotkań przy suto zastawionych stołach.