Oryginalnie zdobione pisanki

Święta Wielkiej Nocy nie mogą się obejść bez pisanek. Nie wystarczy jednak aby były to zwykłe jajka. Muszą one być odpowiednio udekorowane. Zrobienie oryginalnych pisanek wcale nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Nie wierzycie? Przeczytajcie poniższe wskazówki i zaskoczcie znajomych swoim dziełem.

Możliwości ozdabiania wydmuszek jest wiele. Na początek metoda batikowa. Polega ona na malowaniu wzorów rozpuszczonym woskiem. Kiedy ten krok jest za nami wystarczy, że zanurzymy jajko w kolorowym barwniku i pisanka gotowa. Dawniej jako barwników używano naturalnych materiałów, np. wody gotowanej z łupinami cebuli. Dzięki niej jajko nabierało herbacianej barwy, a wzory z wosku – kremowej.

Miłośnicy farb mogą przy ich pomocy udekorować wielkanocne pisanki. Wystarczy użyć dostępnych w każdym sklepie farb plakatowych i małego pędzelka lub wykałaczki do wykonania bardziej dokładnych wzorków.
Najróżniejsze wzory można wykonać nie tylko przy pomocy farb. Idealną alternatywą dla nich są brokatowe pisaki. Przy ich pomocy każdy może stworzyć na pisance wzór jaki sobie wymarzy.

Kolejnym sposobem tworzenia pisanek jest obsypywanie ich kolorowymi koralikami, pyłkiem, ziarenkami lub groszkami cukrowymi. Pierwszym krokiem jest nasienie na całe jajko kleju. Kolejnym zaś obsypanie ozdobami ze wszystkich stron. Nie trzeba ograniczać się do wykonania jednej warstwy. Ważne jednak, aby poczekać z nakładaniem kolejnej porcji kleju i ozdób do czasu, kiedy pierwsza dokładnie wyschnie.

Dla tych, którzy chcą aby ich pisanki stały się prawdziwymi dziełami sztuki idealnym wyborem będzie metoda decoupage. Polega ona na naklejanie wycinanek z papieru tak, aby wyglądały jak namalowane. Jest to z pewnością opcja najbardziej oryginalna, jednocześnie najbardziej czasochłonna. Jednak jej efekty wynagradzają czas spędzony na dekorowaniu.
Całkowitym przeciwieństwem tej metody jest postawienie na ofertę producentów ozdób i kupno gotowych ozdób do przyklejenia.

Z ozdabiania wielkanocnych pisanek najbardziej cieszą się dzieci. Nie oznacza to jednak, że ten rodzaj rozrywki jest skierowany wyłącznie dla nich. Dorośli również mogą w artystyczny sposób dekorować wydmuszki, które włożą do wielkanocnego koszyka. Jest to idealna okazja do spędzenia czasu wspólnie ze swoimi pociechami. Wtedy ważniejsze od efektów twórczej pracy jest ona sama. I radość dzieci, która jest bezcenna.