Świąteczne baby, pyszne mazurki i serniki

Wielkanocne baby, mazurki i serniki to ciasta, których nie może zabraknąć na Wielkanoc. Nie oznacza to oczywiście, że tylko one znajdą się na świątecznych stołach. Niezaprzeczalnie jednak królują wśród innych wypieków. Jakie są ich szczególne cechy?
Baby drożdżowe są wysokimi i lukrowanymi lekkimi ciastami. Ich przeciwieństwem są mazurki, które są niskie, słodkie, kruche, bogato zdobione lukrem i bakaliami. Serniki, tak sama nazwa wskazuje, wykonuje się z sera i dużej zawartości jajek.

Praca w kuchni nie należy do najłatwiejszych, dlatego też i wypieki to nie przysłowiowa bułka z masłem. Wszystkie trudy zostają jednak wynagrodzone kiedy nasze wypieki znikają z talerzy, a towarzyszy temu uśmiech zadowolenia na twarzach jedzących je ludzi.
Nie możemy jednak poświęcić całego swojego czasu jedynie wypiekom. Przecież symbolem świąt Wielkiej Nocy są jajka, więc nie możemy zapomnieć o wykonaniu pięknych, unikatowych pisanek.

Nie trzeba skończyć szkoły gastronomicznej, aby przygotować smakowite świąteczne potrawy i wypieki. W dzisiejszych czasach wystarczy znaleźć przepis i zastosować się do wszystkich podanych w nim wskazówek. Jeśli chodzi o przepisy to możemy wybierać do woli, w zależności od naszych kulinarnych gustów. Wystarczy wejść na internet i poświęcić choć chwilę swojego wolnego czasu lub zainwestować z książkę z przepisami. Kiedy mamy za sobą pierwszy krok pieczenia świątecznego ciasta, czyli chwilę kiedy znajduje się ono w piekarniku, czas przygotować się do jego drugiej części, mianowicie dekorowania. Wbrew pozorom nie jest ono tak proste, jak mogłoby się wydawać. O ile babkę czy sernik wystarczy polać lukrem, o tyle upiększanie mazurka jest nie lada wyczynem. To bowiem od niego zależy pierwsze wrażenie, jakie odniesie osoba, która zechce skosztować naszego wypieku. Do tego zadania najlepiej użyć lukru i bakalii. Za pomocą tego pierwszego możemy wyczarować różnego rodzaju ozdoby. Ich rodzaj zależy nie tylko od gustu, ale przede wszystkim od naszych zdolności artystycznych. Kiedy dekoracja lśni na cieście jest ono gotowe do podania.

Istnieje również alternatywa dla tych, którzy nie przepadają za spędzaniem czasu w kuchni. Chodzi oczywiście o zakup gotowych wyrobów w cukierni. Ich właściciele co roku przygotowują tak bogatą ofertę świątecznych wypieków, że z pewnością każdy znajdzie w niej coś, co zadowoli jego podniebienie.