Życzenia i e-kartki na Wielkanoc

Święta Wielkiej Nocy nie mogą się obejść z pewnością bez jednej tradycji, mianowicie świątecznych życzeń. Jakie powinny one być? Kiedy należy je składać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie poniżej.

Jakie powinny być wielkanocne życzenia? Przede wszystkim, jak każde zresztą, muszą płynąć z serca. Nie wystarczy wyuczyć się na pamięć najpiękniejszego gotowego tekstu i wyrecytować go przed drugą osobą. Wtedy nie możemy mówić o składaniu życzeń, tylko ich załatwieniu. Jeśli nie mamy talentu do wygłaszania długich mów nie ma się czym przejmować. Lepiej powiedzieć kilka słów od siebie, niż nieskończoną ilość ściągniętą z internetu.

Kiedy jest odpowiedni moment do składania życzeń? Z pewnością jest nim czas, kiedy spożywamy wielkanocne śniadanie. Zanim zasmakujemy się w święconkach z koszyczka „połammy“ się jajkiem z bliskimi i najzwyczajniej w świecie życzmy im wesołych świąt.

W jaki sposób składać życzenia? Idealnym wyjściem jest kontakt osobisty. Nie zawsze jednak jest on możliwy. W sytuacji gdy mieszkamy z dala od rodziny i znajomych nie mamy możliwości przyjścia i podzielenia się święconym jajkiem. Wtedy jednak warto sięgnąć za telefon i przy jego pomocy przekazać życzenia.
W dzisiejszych czasach coraz częściej jednak telefon nie służy do dzwonienia, tylko do wysyłania wiadomości. Z tego powodu smsy stają się częstym nośnikiem nie tylko codziennych wyznań, ale również świątecznych życzeń.

Dawniej na wszelkiego rodzaju święta, czy to Boże Narodzenie czy Wielkanoc czy jeszcze inna okazja, wysyłało się tradycyjne kartki za pośrednictwem poczty. Najczęściej przedstawiały one zmartwychwstałego Jezusa Chrystusa lub jego symbol czyli baranka. Nie mogło oczywiście zabraknąć motywów z jajkiem w roli głównej. Teraz zostały one zachowane, jednak zmieniła się możliwość ich dostarczenie do odbiorcy. Instytucja tradycyjnej poczty została wyparta przez jej elektroniczną następczynię. Z pewnością jest ona szybsza i tańsza. Dzisiaj nie musimy wychodzić z domu ani wydawać ani grosza aby wysłać życzenia bliskiej osobie. Wystarczy znaleźć na internecie odpowiednią e-kartkę i kliknąć „wyślij“, aby w kilka minut dotarła ona do właściwej osoby. Czy nie jest to wygodniejszy sposób? Z pewnością tak. Jednak nie jest on w stanie zastąpić spotkania z drugą osobą i złożenia życzeń z okazji świąt Wielkiej Nocy prostu w twarz. Do tych bowiem możemy dołączyć np. wykonany samodzielnie wielkanocny stroik, który z pewnością sprawi tyle samo radości co same życzenia, a może i więcej.